Jak efektivně rozpočítat náklady

Čtení na: 3 min.

Všichni známe tu situaci, kdy se někam jede ve větší skupině lidí. Každý občas něco zaplatí a pokud je cesta dlouhá a lidí hodně, časem všichni ztrácí přehled, kdo komu vlastně dluží. Zkomplikovat to pak mohou samozřejmě ještě různé měny a tak dále. Postupně jsem vyzkoušel několik přístupů, jak si to celé usnadnit.

Budu si to pamatovat

První možnost je nejednoduší, ale zároveň nejméně spolehlivá. Většinou to dopadne tak, že za dva dny už vlastně nic nevím. Rozhodně nedoporučuji…

Tužka a papír

Druhá možnost je osvědčená klasika: tužka a papír. Funguje dobře, dokud se vám papír neztratí. Druhé riziko spočívá v tom, že někdy si v dobré víře něco zapíšete, nicméně později vůbec nechápete, co tím bylo myšleno…

Poznámky v telefonu

V dnešní době je určitě snazší si vše zapsat do telefonu. Odpadá tak riziko ztráty (pokud mám tedy poznámky nějakým způsobem synchronizované). Všechny doposud zmíněné metody slouží jen k zapsání “surových” dat. Pak je potřeba to na konci výletu spočítat. Ať už sofistikovaně třeba v Excelu nebo jednoduše na kalkulačce, je to celkem otravná práce navíc.

Speciální mobilní aplikace

A konečně se dostáváme k tomu, o čem je vlastně tento článek. Existují aplikace, které udělají spoustu práce za vás. Vyzkoušel jsem několik, ale nejvíce se mi osvědčila aplikace Splitwise: https://www.splitwise.com/. Velkou výhodou je, že v základní verzi je zdarma jak pro Android, tak pro iPhone a umí toho překvapivě dost.

Důležité je, aby Splitwise používali všichni “účastníci zájezdu”, jinak to nedává smysl. Funguje to tak, že pro každý výlet si vytvoříte skupinu, v rámci které se pak zapisují jednotlivé položky. Vždy je možné vybrat, jak se daná položka rozpočítá (rovnoměrně mezi všechny a nebo jen mezi vybrané lidi, případně se dají zapsat i čistě soukromé položky). Splitwise funguje i offline, jakmile se pak připojíte k síti, data se synchronizují a všichni okamžitě vše vidí. Samozřejmostí jsou různé měny.

Osobně si takto zapisuji opravdu všechno. Jednoduše tak mám okamžitý přehled, kolik už jsem stihl utratit a jak rychle se blížím nějakému stanovenému rozpočtu. Docela snadno se dá také hlídat, aby se všichni střídali v placení a postupně se tak vyrovnávají dluhy. Na konci pak většinou zůstanou jen “nějaké drobné”, někdy to dokonce vyjde tak, že jsme prakticky vyrovnaní (pokud jedeme jen ve 2 lidech).

Nakonec se dá vše vyexportovat, roztřídit do kategorií, zkrátka si s daty hrát dle libosti. Placenou verzi jsem nezkoušel, ale údajně umí skenovat účtenky a také přepočítávat jednotlivé měny (jinak to funguje tak, že každá měna je zvlášť). Samozřejmě se aplikace nemusí používat jen pro cestování.

Podobných aplikací je spousta a každému asi bude vyhovovat něco jiného. Ať už budete používat cokoliv, je tady samozřejmě riziko, že sdílíte poměrně citlivá data s nějakou firmou. Zároveň pro někoho může být spíše psychologický blok v tom, že zkrátka nevěří, že to počítá správně.

2 komentáře: „Jak efektivně rozpočítat náklady

Napsat komentář