Víkend na Vysočině ve Sněžném

Čtení na: 4 min.

Druhý říjnový víkend jsme si s kamarády naplánovali výlet na Vysočinu, konkrétně do obce Sněžné. Našli jsme si tu pěkný rodinný domek, který měl kromě klasického vybavení navíc koupací sud s vytápěním na dřevo. Předpověď počasí byla příznivá, proto jsme měli v plánu celodenní sobotní výlet do okolí.

V pátek jsme vyrazili okolo čtvrté hodiny. S Lukym a Sofčou jsme měli domluvený sraz v Novém Městě na společný nákup v Lidlu. Z Nového Města nám zbývalo už jen pár kilometrů do Sněžného. Domek vypadal dobře, interiér byl velký a pěkný, ale ubytovací proces byl zdlouhavý. Smlouva obsahovala 5 A4 stran různých pouček a návodů včetně zápisu stavu elektroměru a naměřených metrů dřeva. Po těchto nezbytných záležitostech jsme si nachystali večeři a především jsme si otevřeli víno a čekali na příjezd zbytku osazenstva.

Po příjezdu Kim s Michalem jsme si připili podruhé a začali topit v sudu, abychom si ho vyhřáli na dostatečnou teplotu. Michal se do toho opřel, takže jsme měli vodu vyhřátou na minimálně 38 stupňů, víc už teploměr nebyl schopný ukazovat 😀 S vínem v ruce jsme si užívali pohled na hvězdnou oblohu a měli radost, že jsme se zase po nějaké době potkali.

Přes Blatiny a Devět skal do Křižánek

V sobotu ráno jsme si dopřáli výbornou snídani v podání Kim a Míši a začali se domlouvat, kam dneska vyrazíme. V plánu byl výstup na Devět skal s tím, že půjdeme ze Sněžného pěšky a dojdeme do obce Křižánky, odkud bychom se zpátky svezli autobusem. Vzhledem k tomu, že měl jet jen jediný spoj, nechtěli jsme riskovat a do Křižánek jsme zavezli auta. Poté jsme vykročili směrem na Blatiny. Počasí nám přálo až na místy silný vítr. Zhruba po hodině jsme dorazili do zmíněných Blatin, kde nesměla chybět zastávka v kavárně Hofer. Dopřáli jsme si kávu a zákusek a pokračovali kolem Drátenických skal dál.

Cesta vedla krásnými lesy, kde jsme i u cest viděli pořád hodně hub. Po kratším výstupu jsme se zastavili u Malínské skály, kam se dalo vylézt a pokochat se krásným výhledem do okolí. Po cestě jsme minuli ještě Lisovskou skálu a pak už nás čekal nejvyšší vrchol Vysočiny, Devět skal. Skalní masiv je opravdu zajímavý, ale výhled byl o něco horší než z předchozí Malínské skály. Po krátké pauze jsme začali sestupovat dolů, abychom stihli dojít do Křižánek před deštěm.

Download file: Snezne_Devet_skal_Krizanky.gpx

Zhruba po hodině byla vesnička na dohled, tak jsme začali zkoumat, jestli je tu nějaká restaurace. Našli jsme tu restauraci Pod bílou skálou v blízkosti krásného rybníka. K naší smůle tu však byla zrovna svatba, tak jsme odešli s nepořízenou. Nakonec jsme nasedli do aut a přejeli pár kilometrů na Milovy a zapadli do restaurace Poslední míle. Déšť nás zastihl přesně ve chvíli, když jsme nastupovali do auta, takže tak akorát. Jídlo a pití nám vrátilo síly na večerní program. Na chalupě jsme tedy začali znovu topit, ale tentokrát s mírou, abychom se ve vodě neuvařili :). Mezitím jsme stihli zahrát skvělou deskovku Dixit. Relax ve vodě byl dneska mnohem příjemnější, i když obloha byla zatažená a poprchávalo.

Po dnešním celodenním programu se k nám začala vkrádat únava, ale chtěli jsme si ještě přece jen něco zahrát. Dohromady jsme si zahráli ještě jednou Dixit a pár her Výbušných koťátek. Následně jsme padli za vlast a usnuli během pár chvil. Nedělní ráno se opět neslo v duchu výborné snídaně (díky Kim a Míšo), ale čekalo nás i balení a závěrečný úklid. V jedenáct jsme byli nachystaní na odjezd. Nevyhnuli jsme se ještě závěrečnému změření dřeva a odečtu elektroměru a pak už zase zpátky do víru velkoměsta.

Napsat komentář