Kam na zimní dovolenou?

Čtení na: 3 min.

Pro první polovinu ledna roku 2023 se nám naskytla příležitost v podobě pracovního volna, kterou bylo potřeba využít. Jak už to ale tak bývá, mělo to jeden háček. Celé jsme se to dozvěděli koncem listopadu a potřebovali jsme najít takovou destinaci, kde by kromě dobrého počasí existovalo i rozumné letecké spojení. A to se ukázalo být možná tím největším problémem.

Varianta Filipíny

Říkal jsem si, že bych se podíval někam, kde jsem ještě nebyl. V rámci Asie nám tedy padly do oka Filipíny. Počasí by mohlo být dobré, ostrovů je taky celkem dost, takže by bylo určitě co dělat. Nejlevnější letenky za 18 tisíc na první pohled nevypadaly až tak špatně, ale díky dvěma přestupům v Londýně a Hong Kongu se celkový čas letu blížil 40 hodinám. Společnost Cathay Pacific měl sice spoustu dobrých recenzí, ale zároveň i spoustu špatných zejména z poslední doby. Navíc povinné respirátory na palubě a nemožnost opustit letiště v Hong Kongu (stále platila přísná pravidla kvůli covidu) vyřadily Filipíny ze hry.

Varianta Mexiko

Co takhle vyzkoušet střední Ameriku? Začal jsem zkoumat možnosti letů do Mexika. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem hledal na poslední chvíli, ale letenky byly drahé a spoje většinou přes velká americká letiště typu Atlanta s dlouhým přestupem, často i přes noc. Výhodnější spoje, jak časově, tak finančně, jsem našel jen z Mnichova. Ale dostat se z Brna do Mnichova není až tak snadné, takže Mexiko někdy příště.

Varianta Panama

Když už jsme v tom Karibiku, tak se ohlížíme i po dalších zemích. Nejlevněji se dá letět do Panamy s Turkish Airlines s docela rozumným přestupem v Istanbulu. Cena okolo 18 tisíc je vzhledem k okolnostem příznivá. Letět v období vánočních svátků je vždy dražší, takže s tím jsme počítali. Co ale dělat v Panamě? Dlouho jsme procházeli různé cestopisy a okolí hlavního města nás příliš nezaujalo. Asi nejlépe vypadaly ostrovy San Blas, ale zatímco někteří říkají, že je to ráj na Zemi, tak jiní zase upozorňují, že se tam budeme nudit, pokud pojedeme na více dní. Zajímavých míst jsme našli nakonec docela dost, ale jednalo se spíše o ostrovy různě rozeseté po celé zemi, trochu nás tedy děsila představa neustálých přesunů a také riziko nestálého počasí na pobřeží Karibiku. Panamu jsme tedy nakonec vyřadili s tím, že střední Ameriku jednou chceme navštívit, ale možná vybereme jinou zemi, která by nabídla více možností (kulturní památky, hory), což nám na Panamě trochu chybělo. Trochu jsem jen litoval, že jsem někdy v létě nevyužil akce za nějakých 12 tisíc na Kostariku.

Zase na Srí Lanku? Proč ne!

Srí Lanka: země, jejíž mediální obraz byl zejména v Evropě silně pošramocený, byla jedním z našich cílů dlouhodobě. Já už jsem tam sice byl, ale v tomto případě by mi vůbec nevadilo si to celé zopakovat. Studovali jsme tedy nejprve, jaká je aktuální situace. Média informovala o masivních protestech někdy v polovině roku, ale aktuální stav byl neznámý. Naštěstí už mnozí cestovatelé před námi vyzkoušeli na vlastní kůži, že se není čeho bát.

Našel jsem letenky opět s Turkish Airlines a zase asi za 18 tisíc. Jenže ten přestup se nám vůbec nelíbil – přílet do Istanbulu po obědě a odlet směrem Srí Lanka ve 2 ráno? Vyzkoušel jsem tedy variantu se stop-overem a naskytla se možnost strávit Silvestr a Nový rok v Istanbulu! Okamžitě jsme si představili velkolepý ohňostroj a bujaré oslavy. Kombinaci Turecka a Srí Lanky jsme nemohli odolat. Letenky koupeny. A jak to celé dopadlo? O tom v následujícím článku.

Napsat komentář