Zajímavosti o životě ve Finsku

Čtení na: 3 min.

Mám za sebou skoro 2 týdny ve Finsku a tak jsem se rozhodl, že napíšu, co mě nejvíce zde zaujalo…

Angličtina
Věděl jsem, že Finové umí anglicky, ale přesto mě překvapilo, jak dobře. Prakticky kdokoliv na ulici vám dokáže poradit, a nezáleží ani tak na věku, i když u mladší generace je to samozřejmě ještě lepší. Otázka “Do you speak English?” je tady naprosto zbytečná 🙂

MHD
Obrovská nevýhoda oproti České republice. Za prvé je to drahé. Jedna jízda 2,5 EUR, jízdné na měsíc pak 30 EUR. Za druhé: jezdí zde pouze autobusy, linek je poměrně málo a intervaly jsou dlouhé, a to má Tampere přes 200 000 obyvatel. Dalším negativem je fakt, že všechny zastávky jsou jen na znamení. Kdo město nezná, jen těžko uhodne, kdy má vystoupit, protože asi v polovině autobusů nejsou vůbec žádné informace o příští zastávce. A poslední nevýhoda: příplatek na jízdu v noci 2,5 EUR!!!

Auta
Mnoho Finů jezdí v docela obyčejných autech, převažují spíše starší auta, žádný luxus. V podvečer však vyráží do ulic pravá americké auta s nezaměnitelným zvukem, vypadá to tady jako ve filmu z 80. let.

Zrovna tohle není zas takový zázrak, jsou tady i lepší!

Jezera
Ať vyrazím jakýmkoliv směrem, vždy dorazím k jezeru. U většiny z nich se dá koupat, skákat do vody, u některých je i sauna. Voda většinou čistá, všude okolo lesy…

Cyklistika
Nejoblíbenější dopravní prostředek Finů. Cyklostezky jsou úplně všude, chodníky jsou společné jak pro chodce, tak pro cyklisty. Občas je to tady hodně divoké, zejména v centru.

Sauna
Říká se, že je ve Finsku připadá jedna sauna na 3 Finy a je tomu skutečně tak. Každá budova má svou vlastní saunu, stejně tak jako každý blok u nás na koleji. Dřív jsem považoval za naprostou blbost být zavřený v místnosti, kde je teplota blížící se možná i 100°C (těžko říct, teploměrům se občas nedá věřit). Není to však tak hrozné, jak se na první pohled zdá, a následná studená sprcha je opravdu hrozně osvěžující! Nutno vyzkoušet, ale jsem si jistý, že každému se to líbit nebude 🙂

Zmrzlina
Možná to bude pro někoho překvapení, ale Finové patří k největším konzumentům zmrzliny na světě. Těžko říct, proč tomu tak je…

Cena potravin
V porovnání s Českem je zde opravdu draho. Spousta potravin je zhruba 3x dražší než u nás. Alkohol se zde smí prodávat pouze do 21:00, nápoje s obsahem alkoholu nad 5% pak pouze v specializovaných obchodech, tzv. Alko shopech.

Finština
O finštině někdy napíšu samostatný článek, takže teď jen to, co nám řekla hned první den naše učitelka: “Finnish is not difficult, it’s just different.”

Výherní automaty
Prakticky v každém obchodě jsou výherní automaty, u kterých sedí většinou důchodci zbavující se tak části svého důchodu. Nevím, zda je to pravda, ale slyšel jsem, že výtěžek z tohoto druhu hazardu putuje na dobročinné účely.

Finové
Finové rádi dodržují pravidla a předpisy. Ať už je to ve škole, kde si nikdo nedovolí vás předběhnout ve frontě na oběd, tak třeba u zkoušky, kde si nedovolí opisovat. Celkově jsou ohleduplnější, než většina Evropanů, zejména se to pozná na silnici. Pokud se blížím k přechodu pro chodce, většina aut zastaví a pustí mě (i s předstihem), v Česku se mi to stává jen občas, ve Finsku je to téměř pravidlem. Pokud na finské dálnici jedete rychlostí 120km/h, což je nejvyšší povolená rychlost, můžete si být téměř jisti, že vás nikdo nepředjede. Taková jízda je pak mnohem klidnější a navíc díky plynulosti provozu ušetříte palivo.

Doplněno 6. června 2012 o další poznatky 🙂

1 komentář: „Zajímavosti o životě ve Finsku

Napsat komentář