Revolut aneb jak ušetřit při zahraničních platbách

Čtení na: 3 min.

Před časem se na trhu objevilo několik nástrojů, které zejména cestovatelům zjednodušují život a dokáží také ušetřit nějakou tu korunu. Jednou z takových služeb je právě Revolut.

Aktualizováno o funkční odkaz pro kartu zdarma: https://revolut.com/referral/tomjnv7o!SEP1-22-AR

Proč Revolut?

Pokud hodně cestujete a k platbám rádi používáte platební karty, tak se vám Revolut může hodit. Navíc základní balíček služeb je zdarma, takže za vyzkoušení člověk nic nedá. V opačném případě samozřejmě tuto službu moc nevyužijete…

Jak získat Revolut?

Při registraci přes referal odkaz je stále možné získat nějaké peníze navíc (momentálně 222 Kč přes následující odkaz: https://revolut.com/referral/tomjnv7o!a10121 aktuálně pouze karta zdarma: https://revolut.com/referral/tomjnv7o!SEP1-22-AR). Pro registraci potřebujete hlavně telefon, protože zatím neexistuje webová verze. Nicméně aplikace v telefonu funguje dobře. V rámci registrace je povinné ověření totožnosti, tj. poslání fotografie s dokladem totožnosti. Po schválení můžete Revolut ihned používat.

Peníze na Revolut nejlépe dostanete například přes Google Pay, případně přes klasickou platební kartu. Ihned můžete službu používat k převodu peněz na zahraniční účty bez poplatku nebo na placení na internetu přes virtuální kartu. Po objednání a následném doručení fyzické karty (asi za týden) můžete tuto kartu používat jako běžnou platební kartu, popřípadě napárovat na Google či Apple Pay.

Příklady použití

Základní použití je podobné jako u klasické bankovní platební karty. Je možné vybírat z bankomatů po celém světě zdarma (v základní verzi ale omezení na 4500 Kč / měsíc), platit u obchodníků a využívat také virtuální platební kartu k platbám na internetu.

Nad rámec standardních plateb kartou je zde také možnost bankovního převodu na zahraniční platební účty v různých měnách za výhodné kurzy, případně převod peněz v rámci Revolutu (pokud máte známé, kteří také používají Revolut, je to asi nejrychlejší způsob převodu).

Výhody

Hlavní výhodou jsou lepší kurzy, což se vyplatí hlavně při větším objemu peněz. Při krátkém výletu po Evropě za pár tisíc korun je úspora minimální, ale třeba při cestě do USA a útratě kolem 50 000 Kč se můžete v rámci úspory dostat až na jednotky tisíc.

Další výhodou je, že si můžete na Revolut vždy poslat jen “pár korun”, případně své karty mít zablokované a odemknout jen pro případné platby. Snižujete tak riziko případného zneužití. Existuje (za příplatek) i možnost generovat pro každou on-line platbu unikátní platební kartu.

Nevýhody

Nevýhodou je, že Revolut není klasická (česká) banka, a tak jako spotřebitel nemusíte být vždy pod ochranou českých zákonů. Revolut bych tedy v žádném případě nepoužíval jako svůj hlavní účet a objem transakcí držel na nezbytně nutném minimu.

Druhou nevýhodou je fakt, že služba je vázána na vaše telefonní číslo. Při ztrátě telefonu jste tedy okamžitě bez přístupu do svého účtu. Takže doporučení stejně jako u minulého bodu – Revolut mít jen jako doplněk ke stávajícím účtům.

Jak to dělám já?

Zatím jsem Revolut použil k výběru z bankomatu v Rumunsku, pak také k nějakým platbám kartou rovněž v Rumunsku a také Makedonii, případně po cestě na Slovensku či Rakousku. Zkoušel jsem také převod, konkrétně na estonský účet a samozřejmě převody na přímo.

V kombinaci s Revolutem mám ještě kartu “mKarta Svět” od mBank, pomocí které mám rovněž výběry z bankomatu po celém světě zdarma s výhodnými kurzy, ale musí to být ekvivalent 1500 Kč a více. Takže pro malé výběry Revolut, pro ty větší mBank. Vzhledem k o něco málo lepšímu kurzu pak případné placení kartou opět Revolut, ale ten rozdíl je v tomto případě minimální.

Situace na trhu se však neustále vyvíjí, a tak i informace v tomto článku mohou být zastaralé. Například aktuálně se pro převody vyšších částem vyplatí i něco víc použít Wise. Výhodou je, že ani za něj se neplatí a převody z Revolutu na Wise jsou zdarma a extrémně rychlé (v řádu minut). Link pro založení Wise účtu: https://wise.com/invite/u/tomasc771

Napsat komentář