Jak si vybrat správné místo v letadle?

Čtení na: 3 min.

Úvodem článku jen upozorním, že zde nenajdete žádný ultimátní přehled všech společností a aktuálních podmínek ohledně možností zvolit si místo v letadle, protože tyto informace se často mění a vždy je nejlepší si je ověřit na stránkách konkrétní letecké společnosti. Existují v podstatě tři situace, se kterými se můžete setkat.

Výběr místa jen za poplatek

Zejména u nízko-nákladových společností jako jsou Ryanair nebo Wizzair je rezervace místa vždy za poplatek. Je to zkrátka součást business modelu těchto firem, které vydělávají právě na službách “navíc”. Proto nezbývá, než se s tím smířit a brát to jako fakt. Ostatně většinou se jedná o relativně krátké lety, které se dají přežít, i když vedle sebe máte úplně cizí lidi. Horší je to samozřejmě, pokud cestujete s dětmi. Pak je potřeba počítat s tím, že vás to zkrátka bude stát něco navíc.

Rezervace místa zdarma při check-inu

Další část společností nabízí výběr místa za poplatek předem, ale v době check-inu je možné si vybrat místo zdarma. Je samozřejmě možné, že na vás už nezbudou místa vedle sebe, ale pokud uděláte check-in ihned po jeho otevření, tak je docela slušná šance na dobrá místa.

Rezervace místa zdarma předem

Stále docela dost společností umožňuje rezervaci místa předem zdarma. Obvykle je možnost výběru místa nějak omezena, takže pokud kupujete například akční letenku, dost možná vám systém neumožní vybrat si místo v přední části letadla. A jaký je tedy postup? Po nákupu letenky byste vždy měli dostat číslo rezervace (obvykle označované jako “airline reference”), pomocí kterého se v kombinaci se svým příjmením můžete přihlásit na stránkách dopravce. Obvykle hledejte něco jako “Manage My Booking”. Tady si obvykle kromě svého místa můžete vybrat i jídlo (vegetariánské apod.), případně zkrátka jen zkontrolovat, zda všechny údaje odpovídají.

Která místa jsou nejlepší?

Obecně například místa ve předu (ještě před motory) jsou tišší než ta vzadu. Také při vystupování z letadla je výhodné být blíže ke dveřím. Jinak je samozřejmě každé letadlo jiné a každá společnost využívá jinou konfiguraci kabiny. Dokonce i v rámci společnosti můžete narazit na rozdíly. Existuje výborná stránka Seatguru.com, na které najdete většinu leteckých společností a mapy sedadel jednotlivých letadel. Občas totiž můžete narazit na “zradu” v podobě chybějícího okénka nebo menšího prostoru pro nohy v některé řadě. Takže pokud už máte možnost výběru, je potřeba ho správně využít.

Jako příklad vyberu svůj nedávný let s NokAir. Vybral jsem si místo 40A a vůbec jsem nečekal, že zrovna tam bude chybět okno. Kdybych si to býval ověřil, mohl jsem si vybrat líp. Let trval asi hodinu, takže to nevadí až tolik, ale najít si informace na SeatGuru zabere asi minutu, takže na delší let určitě doporučuji.

Tipy na závěr

Doplním ještě jeden tip pro “velká letadla” – wide-body planes. Dost častá je konfigurace 3-4-3 a spoustu lidí láká sedět u okna. Nicméně pro dlouhý let je lepší mít jednodušší cestu do uličky, takže je lepší sedět v prostřední části letadla. Nemusíte tak často otravovat sousedy s tím, aby vás pustili.

Dalším trikem, pokud letíte ve dvou a chcete mít více místa, je zabrat si místa A a C a nechat mezi nimi volno. Je mnohem menší pravděpodobnost, že si někdo jiný to místo vezme, než kdyby jste vzali A a B a nechali volné místo C. Pokud se tak stane, tak si v letadle s dotyčným místa zkrátka vyměníte… V opačném případě máte místo navíc 🙂

Napsat komentář